Aşil Tendonu nedir?

Aşil tendonu bacağımızın arkasında bulunan baldır bölgesi dediğimiz şişkin olan kasın topuğa olan uzantısıdır. Vücudumuzun en kuvvetli tendonudur (kirişidir).

Aşil tendonumun yırtılıp yırtılmadığını nasıl anlarım?

Özellikle halı sahada top oynarken veya ani bir basmaktan inerken veya çıkarken aniden bacağınızın arkasında şiddetli bir acı ve ses gelmesi ile yırtıldığını anlarsınız daha sonrasında ayağınıza basmama ve baldırın arkasında bileğe aşağı bölgesinde şişme sonrasında morarma olur.

Aşil tendonu yırtıklarında her zaman cerrahi tedavi gerekli mi?

Aşil tendon yırtıklarında her zaman cerrahi tedavi gerekli değildir. Hastanın yaşına, aktivite durumuna, kilosuna ve ek başka bir hastalığının olup olmamasına göre gerektiğinde ameliyatsız da tedavi edilebilir.

Kapalı ameliyat yapılabilir mi ?

Tabi ki kapalı ameliyat yapılabilir. Yaralanmış (yırtılmış) kas bölgesini açmadan dışarıdan dikişlerle rahatlıkla ameliyat yapabiliyoruz. Sonuçları da oldukça iyi. Erken hareketlere başlama şansı veriyor.

Açık ameliyat yapılıyor mu ?

Tercih ettiğimiz bir yöntem değildir; ancak erken dönemde gelmeyen 6 haftadan sonra gelen hastalarda ultrasonografi ve MR görüntüleriyle yırtılmış (yaralanmış) kas bölgesindeki kopan kaslarda erime olmuşsa ve yaklaştırılmayacak durumda ise o zaman açık ameliyat zorunlu hale gelir.